Přehradní nádrž se nachází v III. zóně chráněné krajinné oblasti Šumava. Kolem západního břehu přehrady vede žlutá turistická stezka, která nabízí příjemnou procházku šumavskou krajinou s výhledy do okolí. Nádrž byla byla vybudována v roce 1969 zatopením Úhlavského údolí, dnes slouží jako zásobárna pitné vody pro Klatovy, Domažlicko a Plzeň.

Bílá Strž

Přírodní rezervace Bílá strž je romantické kaňonovité údolí Bílého potoka, které leží západně od Černého jezera. Bílý potok tady vytváří četné kaskády, vodopády a hrnce vymodelované na kamenech v řečišti potoka. Jeden z vodopádů, který je nazývaný Bílá strž je 14 m vysoký a řadí se mezi největší na Šumavě. Nad vodopádem je zbudována vyhlídková terasa, přístup k samotnému vodopádu je zakázán. Na stráních nad řečištěm se dochovaly zbytky původního horského lesa, který má pralesovitý ráz. K vodopádu se dostanete pěšky nebo na kole po červené turistické značce od Černého jezera (k němu vede žlutá turistická značka ze Špičáckého sedla) nebo z osady Zadní Hamr po žluté turistické značce.

Rozhledna Sv. Markéty s kaplí

Nově postavená rozhledna (otevřena v roce 2014) nabízí nádherné výhledy do okolní krajiny. Celková výška rozhledny je 24,5 metru. Na vyhlídkovou plošinu vede 94 schodů a ten poslední je 19,2 metrů nad zemí. Vedle rozhledny stojí novogotická kaple Sv. Markéty.

Pocínovické (Orlovické) jezírko v bývalém lomu

Malebné skalní jezírko najdeme v oblasti Jezvického lesa, jež se rozkládá jihozápadním směrem od obce Pocínovice. V oblasti lesa se v minulosti těžila železná ruda a jezírko vzniklo zatopením bývalého lomu. Kolem jezírka se zvedá nevelká skála, jež s jezírkem tvoří velmi pěkné a romantické zákoutí.  Najdeme tu zastřešenou lavičku se stolem a místo připravené pro případné ohniště. Nejen jezírko samo o sobě, ale hlavně procházka k němu je moc příjemná. Jezírko je známe spíše jen mezi místními, k jezírku nevede značená turistická stezka. Cesta: vydat se do vesnice Hadrava, celou ji projet, jet dál po úzké cestě, u zákazu vjezdu zaparkovat, jít po nové asfaltové cestě lesem, na rozcestí sejít z asfaltové cesty doprava a na dalším rozcestí opět doprava kamenitou cestou, pak projít závorou v lese a jste tam.

Vrch Ostrý

Charakteristický dvouhrotý vrch Ostrý leží na hranici České republiky a Německa (Bavorsko) a je považován za nejhezčí vrch Královského hvozdu. Pro svůj tvar získal vrch lidový název „Prsa Matky Boží“ nebo Jezerní hora. Jeho nižší vrchol Malý Ostrý (1266 m) je holý a skalnatý, leží již na území Bavorska. Vyšší vrchol Velký Ostrý (1293m) se tyčí na hranici Čech. Výhled z vrcholu je jeden z nejkrásnějších na Šumavě a dominuje mu nejvyšší hora Šumavy – Velký Javor a za dobré viditelnosti jsou vidět Alpy. Na vrcholu je velký kříž a stával tady hrad, který byl postaven na konci 13. století. V současnosti jsou jediným pozůstatkem bývalého hradu náznaky příkopu na vrcholovém skalním hřbetu. Přístup na vrchol je z obce Hamry po modré turistické značce (cca 6 km) nebo od Černého jezera po červené turistické trase, která se na modrou napojuje.

Černé jezero

Černé jezero se rozprostírá na severním svahu Jezerní hory ve výšce 1008 m. Je ledovcového původu a tvoří spolu s Čertovým jezerem Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero. Své jméno dostalo od zdánlivě černé barvy vody jezera, vznikající odrazem okolních hustých lesů. Vodní plocha má trojúhelníkový tvar o rozloze 18,4 ha, místy je hloubka až 40 m. Dno jezera tvoří skála na níž je v současné době asi 9 m kalu, který tvoří pyl z okolních stromů, ukládající se zde po tisíce let. Nad jezerem se zvedá skalnatá, 300m vysoká Jezerní stěna a rozsáhlé kamenné moře. Pod Černým jezerem se nachází chráněná technická památka – první přečerpávací elektrárna v Čechách z roku 1930. K Černému jezeru vede žlutá turistická značka z parkoviště Špičácké sedlo asi 3,5 km.

Vhodné i pro kočárek, kola, odrážedla, pěkná asfaltová cesta. Nejlépe je zaparkovat na placeném parkovišti u Hotelu Karl a vydat se směrem Černé Jezero. Od něho je pak možno pokračovat i na jezero Čertovo.

Čertovo jezero

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory. Jezero je součástí Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero. Dolinu, v níž se Čertovo jezero nachází, vyryl podle pověsti ďábel, neboť mu dívka, kterou chtěl odnést do pekla, přivázala na ocas velký kámen. Dodnes se prý z jezera vynořují skřeti a podivné postavy. Vodní plocha se nachází v nadmořské výšce 1030 m, její rozloha je 9,7 ha a hloubka jezera dosahuje místy 36 m. Jezero má dva menší přítoky a je odvodňováno Jezerním potokem do Železného potoka, který je přítokem Řezné. K Čertovu jezeru vede žlutá turistická značka z parkoviště Špičácké sedlo asi 2,5 km.

Vrch Pancíř

Vrch Pancíř (1214 m) leží nad Železnou Rudou v Královském hvozdu. Na svazích vrchu jsou typické horské louky a smrkové lesy, při vrcholu uměle vysazená kleč. Na vrcholu se nachází turistická chata a rozhledna z které je krásný kruhový výhled na dvojhrot Ostrého a do širokého okolí. Za dobrých podmínek jsou vidět i téměř 200 km vzdálené Alpy, hlavně masív Dachsteinu. Rozhledna je vysoká 18 metrů a na její vyhlídkovou plošinu ve výši 15 metrů vede 68 schodů. Na Pancíři pramení tři řeky – Úhlava a Křemelná, které tečou do Severního moře a Řezná, která teče do Černého moře. Na vrchol Pancíře vede sedačková lanovka ze Špičáku s mezistanicí Hofmanka. Ze stanice Hofmanka i ze stanice Pancíř vedou značené turistické stezky, které jsou sjízdné i na kolech. V zimě jsou využitelné jako běžecké tratě. Na severozápadním svahu hory se nachází sjezdovka a lyžařský vlek.

Hora Špičák

Zalesněná hora Špičák (1202 m) a níže položené rekreační středisko se nacházejí nad Železnou Rudou. Na svazích Špičáku je rozlehlý lyžařský a sportovní areál. Pro pěší turistiku a cykloturistiku jsou tady značené trasy. Střediskem Špičák prochází část naučné stezky Železnorudsko, která na trase dlouhé 15 km přibližuje návštěvníkům historii oblasti, život jejích obyvatel, přírodní krásy a zajímavosti. Na své si tady přijdou i bikeři, kterým Špičák nabízí jedinečný Kona Bikepark a pro sjezd dolů několika tras různých obtížností. Na Špičáku funguje sportovní hala, tenisové kurty, lanové a trampolinové centrum, cvičná horolezecká stěna, půjčovny sportovních potřeb, dětské hřiště. Na vrchol Špičáku vede moderní čtyřsedačková lanovka, která přepravuje pěší i cykloturisty, paraglidisty a tělesně postižené, kola – zdarma. Z vrcholu je krásný výhled na lesy Královského hvozdu, Čertovo jezero nebo Velký Javor. Za jasné viditelnosti jsou vidět i Alpy.

Javorské jezero

Perlami Velkého Javoru jsou dvě ledovcová jezera – Velké a Malé Javorské jezero. Obě jezera jsou zhruba 10 000 let stará. Velké Javorské jezero leží na německé straně Šumavy na jihovýchodním svahu Velkého Javoru. Je nejníže položeným šumavským jezerem – 934 m. Jezero je odvodňováno do Dunaje Javorským jezerním potokem (Arberseebach) a Řeznou. Nad západním břehem jezera se tyčí impozantní 360 m vysoká jezerní stěna se skalními kaskádami a malými vodopády. Nachází se tady taky jeden z nejpůsobivějších zbytků pralesa v Bavorském lese. Malé Javorské jezero se rozprostírá na severním svahu Malého Javoru ve výšce 925 m. Z jezera vytéká Jezerní potok do Bílé Řezné. Dno jezera je rašelinné. Na obou vodních plochách jezer jsou jedinečné plovoucí ostrůvky. Ideální je spojit výlet na jezero s výšlapem na horu Velký Javor, neboť jezero leží v jejím úpatí.

Hora Velký Javor

Velký Javor je nejvyšší vrchol Šumavy (1456 m) ležící na bavorské straně hranice. Je pokrytý lesy, vrchol má holý a je tvořen čtyřmi skupinami skal. Na vrcholu stojí dřevěný kříž, dvě kruhové věže a kaple sv. Bartoloměje z roku 1956. Z Velkého Javoru se naskýtá dokonalý kruhový výhled na vrcholky Bavorského lesa, Šumavy, Českého lesa a dvě ledovcová jezera – Velké a Malé Javorské. Za dobré viditelnosti lze spatřit Alpy. Na Velkém Javoru je významné lyžařské středisko Velký Javor – Arber Skigebiet.

a něco ještě dál…

Stezka v korunách stromů, Národní park Bavorský les – nejdelší stezka na světě v korunách stromů

Nejdelší stezka na světě v korunách stromů, její délka je 1300 m. Procházet se nad zemí ve výšce 8 až 25 m nenarušenou přírodou, tento jedinečný pohled z nezvyklé perspektivy vám nabízí Stezka v korunách stromů v Národním parku Bavorský les. Lávka dlouhá 1300 m je zakončena 44 m vysokou vyhlídkovou věží, ze které se naskýtá fantastický a bezmála neomezený výhled: směrem k vrcholu Luzný na neosídlenou oblast lesní divočiny, druhým směrem na pečlivě upravenou kulturní krajinu Bavorského lesa, s Alpami na obzoru. Stezka v korunách stromů sestupuje zpět na zem u domu Hanse Eisenmanna, kde se nachází informační centrum. Vedle stezky je krásná lesní zoologická zahrada, kde mají zvířata velké přírodní výběhy. Když spojíte stezku s návštěvou lesní zoo, máte krásný celodenní výlet.

Šumavské slatě (rašeliniště)

Rašeliniště jsou jedním ze symbolů šumavské přírody. Tři slatě jsou přístupné návštěvníkům:

– Tříjezerní slať (250 m dlouhá okružní naučná stezka vede kolem tří rašelinných jezírek, podle kterých dostala slať jméno, tříjezerní slať je nejmenší z celkem tří zpřístupněných rašelinišť)

– Jezerní slať (120 m dlouhý povalový chodník, na okraji rašeliniště se nachází dřevěná rozhledna, ze které je možné zhlédnout celou rozlohu rašeliniště i s dominantním vrcholem Antýgl v pozadí)

– Chalupská slať (největší rašelinné jezírko v Čechách o rozloze 1,3 ha, náleží do I. zóny Národního parku Šumava, slať je zpřístupněna naučnou stezkou, která vede po 260 metrů dlouhé poválkové cestě)