Provozovatel serveru, pan František Bechyně, poskytuje i služby cykloprůvodce okolím Nýrska, vřele doporučujeme!

15 DALŠÍCH CYKLOTRAS VEDOUCÍCH OKOLÍM NÝRSKA MAJÍ HOSTÉ V TIŠTĚNÉ PODOBĚ K DISPOZICI NA PENSIONU BĚHEM POBYTU.

 

Ukázkové trasy

A) Přečerpávací nádrží elektrárny Černé jezero (Nýrsko – Hamry – Brčálník s přečerpávací nádrží elektrárny Černé jezero – Špičácké sedlo – Hojsova Stráž – Zelená Lhota – Nýrsko)

Trasa měří 50km, celkově nastoupáno 794 metrů, naklesáno 781 metrů, nejvyšší bod 1072 m.n.m. Trasa vede po cyklostezkách,místních a zpevněných komunikacích.

Z Nýrska okolo Lesního divadla vyjíždíme po cyklostezce č. 33 na Hamry. Na Zadních Hamrech stojí za návštěvu poutní místo Křížkov, kam vás navedou ukazatele. Jedná se o otevřené základy bývalého kostela. Po návratu zpět na Zadní Hamry směrem na Špičák, asi po dvou km je za mostem přez potok jediná asfaltová komunikace, po které dojedete až k přečerpávací nádrži elektrárny Černé jezero. Škoda, že zde není žádná zmínka o této technické památce. Po zpevněné cestě okolo nádrže se dostaneme zpět na komunikaci směr Špičák a to těsně nad tunelem. Na Špičáku se dáme po cyklostezce 2100 okolo vodárny. Dojedeme až na Hojsova Stráž, kde se nad zámečkem dáme doprava po asfaltové komunikaci na Jižní stráň. Odtud jsou nádherné výhledy na Nýrsko a hraniční hory. Dojedeme do Zelené Lhoty nádraží a nepřejedeme trať, ale hned nad tratí se vydáme po zpevněné a lesní cestě ke kapličce Sv.Jána nad tunelem (přez cestu je zesilovač MT). Odtud sjíždíme dolů k trati, kde hned za tratí se dáváme doleva k úpravně vody,přejedeme hlavní komunikaci a jsme zpět na cestě do Staré Lhoty a Nýrska.

 

B) Zadní chalupy (Nýrsko – Zadní chalupy – Suchý kámen – Nýrsko)

Tato trasa měří 20 km, je výškově nenáročná, z 80% vede po asfaltové komunikaci.

Z Nýrska vyjíždíme po cyklotrase č.33 okolo Lesního divadla na Starou Lhotu a dále na hráz přehrady. Po trase jedeme za přehradou až ke Špirku, kde nepojedem rovně na Hamry, ale jedeme doprava po trase č.2049. Těsně před lesem je nádherný výhled na Prenet, Můstek, přehradu. Po dobré asfaltové komunikaci a do velmi mírného stoupání jedeme asi 2km. V místě,kde začíná prudší stoupání, asi po 150m, je jediná asfaltová odbočka doprava. Zde nás čeká větší stoupání, ale na kašpárka se nechá v pohodě vyjet. Asi po 5OOmetrech komunikace odbočuje doprava po horší asfaltové cestě. Z kopce a po rovině dojedeme až na křižovatku cest.

Rovně bychom jeli na Svatou Kateřinu, doleva k turistické stezce do SRN Zadní Chalupy – Hinter Helmhof a nebo do 3km stoupání na Lomničky, Stateček, Černé jezero, Špičák.

My odbočujeme doprava do stoupání na Zadní Chalupy. Zde je jediná možnost občerstvení. Po asfaltové komunikaci rovně, doprava vede asfaltová cesta zpět k přehradě. Na další křižovatce „Y“ jedeme doleva,mírně z kopce. Asi po 1km po pravé ruce máme modrou turistickou značku, kde opouštíme asfaltku a jedeme po lesní cestě až do místa Suchý kámen, kde stále jedeme po lesní cestě. U jediné budovy je z louky nádherný výhled na Chudenín, Orlovice, Koráb. Mineme budovu a z prudšího kopce dojedeme až na asfaltovou komunikaci, kde je křižovatka cest.

Zde můžeme jet rovně po asfaltce z prudkého kopce až na křižovatku Nýrsko – Stará Lhota,kde pojedeme vlevo až do Nýrska.

U křižovatky, u památného stromu, je vybudováno sezení s výhledem na Dešenice, Prenet. Pokud odbočíme vlevo, ujedeme asi 400 metů po asfaltové komunikaci až k bývalé zotavovně Suchý kámen. Dále po horší cestě po modré turistické značce na louku a podél vysílače Pajrek z prudšího kopce pořád rovně až k zřícenině hradu Pajrek. A odtud všechny cesty dolu vedou do Nýrska.

 

C) Černé jezero (Nýrsko – Špičák – Černé jezero – Stateček – Hinter Helmhof – Svatá Kateřina – Fleky – Chudenín – Nýrsko)

Tato trasa měří 60 nebo 38 km. Je výškově náročná, vede po asfaltových komunikacích. Jedná se o trasu pohodovou, zvlněnou, žádné prudké stoupání, 3 – 4 lehce prudší klesání. Trasa je vhodná pro treková i horská kola.

Je možné využít služeb cyklobusu a dojet busem na Špičák – sedlo. Ušetříte tím 22km cesty do kopce, ale neuvidíte nádherné hamerské údolí.

Varianta jízdy na kole z Nýrska začíná na cyklostezce č.33, směr Lesní divadlo, Stará Lhotra, přehrada. Dále po č.33, okolo Špirku a po horší polní a následně lesní cestě na Hamry. Pozor při výjezdu z lesa je skoro celoročně rozbahněný úsek asi 2O metrů cesty. Z Hamrů pokračujeme dále po asfaltové komunikaci na Střední a Zadní Hamry. Na Středních je možno odbočit u Hamerského dvora na stezku na Ostrý. Ale tam dnes naše cesta nevede. Na Zadních Hamrech pozor, neodbočovat po asfaltce doleva na nádraží Hamry, ani doprava směrem ke kostelu. Začíná 2km stoupání až na Špičák sedlo. Zde se můžeme spojit s těmi, kteří jeli cyklobusem.

Na Špičáku – sedle, odbočujeme doprava u bistra Kárl, přez parkoviště a stále po asfaltové komunikaci až na Černé jezero. Na hrázi uvidíme nádherný výhled na Jezerní stěnu, po pravé ruce máme přečerpávací stanici hamerské elektrárny. Dále pokračujeme po asfaltové komunikaci okolo bývalé roty PS Černé jezero, mírně a následně trochu více do kopce. Asi po 400 metrech se dostaneme na nejvyšší bod a stále po asfaltové komunikaci klesáme až uvidíme po levé ruce přístřešek. Nacházíme se u Bílého vodopádu.

Bílý vodopád je nejvyšší šumavský vodopád a stojí zato jej shlédnout. Kola budeme muset uzamknout u cesty, po schodech sejdeme asi 2OOmetrů na hranu, odkud je krásný vodopád vidět. Za vodou je vidět velký plochý kámen, kterému se říká Klostermanova lavička.

Od vodopádu ujedeme asi 200metrů a odbočujeme po asfaltce doleva na tzv. Horizontálu. Cestou uvidíme nádherné výhledy na nádraží Hamry a dále na Nýrsko a Klatovy. Přijedeme na křižovatku cest a jsme na Statečku. Pod ním je lavička s výhledem na Prenet a klatovskou kotlinu. Na Statečku, stojíme-li na cestě po které jsme přijeli, po pravé ruce je cesta dolů na Hamry. Po levé ruce je cesta na Chcíplého ptáka, další cesta na Ostrý a asfaltová komunikace na Zadní Chalupy. Po této pojedeme až na odbočku pod kopcem na modrou turistickou stezku na SH Hinter Helmhof. V létě doporučuji jet sjezd pomaleji a cestou sbírat borůvky, které vám visí u hlavy.

Po překročení SH jedeme asi 100metrů po lesní cestě až k asfaltové komunikaci a po ní pokračujeme na křižovatku cest, kde odbočujeme doprava, okolo Angelmuhle, přez Gschwent až na Geleitsbach – Gaishof. Najíždíme doprava na komunikaci k SH a dojíždíme až na Svatou Kateřinu.

Na Svaté Kateřině u penzionu Račín, odkud je nádherný rozhled na Nýrsko, Klatovy , odbočujeme doleva a po asfaltové komunikaci až na Fleky, zde doprava až do Chudenína. Cestou můžeme stále obdivovat klatovskou kotlinu, hraniční hory. V Chudeníně odbočujeme vpravo a po komunikaci až do Nýrska.