VÝLETY (NEJEN S DĚTMI) V OKOLÍ PENSIONU – BAVORSKO

(v závorkách je délka cesty autem z pensionu na cílové místo / parkoviště)

 

HOHENBOGEN (25 min.)

Hohenbogen je zhruba 8 km dlouhý hřeben Bavorského lesa a nabízí mnoho volnočasových aktivit. První z nich je jízda dvojsedačkovou lanovkou, která vede až na vrchol Hohenbogen (1079 m n. m.), cesta nahoru trvá 15 minut. Samotný vrchol nabízí nepopsatelný výhled: Arber, Osser, Kaitersberg, Voithenberg – odtud budete mít tyto vrcholy jako na dlani. Při dobré viditelnosti můžete vidět i Bavorské Alpy. Jednou z hlavních atrakcí areálu Hohenbogen je pak letní bobová dráha s délkou 750 m a 16 strmými zatáčkami. V areálu, u základní stanice, je pak dále skate a in-line park s možností zapůjčení in-line bruslí. U základní stanice je také možné zapůjčení 800 W elektrických závodních aut a čtyřkolek. Děti od 10 let mohou řídit auta samy, mladší děti mohou být v autech vezeny svými rodiči. V areálu je také zábavní park s vodními skluzavkami, kyvadlovou dráhou a dětským hřištěm. V porovnání s vrcholem Velký Javor se jedná o areál menší a starší, nicméně (nejen) děti se především díky bobové dráze, vyřádí. 

 

ZOO LOHBERG (30 min.)

Bayerwald-Tierpark, neboli ZOO Lohberg, má rozlohu 10 ha, v ZOO je k vidění kolem stovky druhů zvířat. Okružní stezka je 1,5 km dlouhá, chvílemi trochu strmá, nicméně ji zvládnou i menší děti. Jedná se o lesní ZOO, slony nebo žirafy tu budete hledat marně. Nicméně i tak stojí za návštěvu. ZOO představuje hlavně původní zvířata Bavorského lesa. Jsou tu vlci, lišky, bobři, vydry, rysi, jeleni, sovy atd. Součástí ZOO je také dětské hřiště a restaurace. Pokud si chcete den v Lohbergu zpříjemnit, můžete od ZOO vláčkem vyrazit na Malé Javorské jezero. Výlet můžete spojit i s koupáním – z Lohbergu je to jen 7 kilometrů do Lamu, kde je Aquapark Osserbad Lam. Ten kromě venkovního koupání nabízí i vnitřní koupání včetně dětských vodních hrátek a tobogánu.

 

VELKÝ JAVOR A VELKÉ JAVORSKÉ JEZERO (40 min.)

Velký Javor je nejvyšší horou Bavorského lesa, vedle toho, že je tam v zimě parádní lyžování, je areál v létě vhodný pro rodiny s dětmi. Areál je kompletně celý bezbariérový. V areálu je možné se pohybovat i s pejsky na vodítku. Navigaci si nastavte do místa “Arber Bergbahn Talstation, Bayerisch Eisenstein” – dorazíte na parkoviště pod dolní stanici kabinové lanovky. V tomto místě je menší dětské hřiště a restaurace. Na vrchol hory se dostanete šestimístnou kabinovou lanovkou. Nahoru můžete nechat vyvést sebe i kočárek (obsluha ho dává do samostatné kabiny). Z výstupního místa je možné se nechat svézt panoramatickým výtahem s vyhlídkovou plošinou k horské chatě Eisensteiner Hutte. Na tomto místě jsou další dvě restaurace, kde podávají klasickou bavorskou kuchyni. Vedle jedné z restaurací je i krásné dětské dřevěné hřiště s balančními prvky a úžasným výhledem do krajiny. Na úplný vrchol hory (1 456 m n. m.) dojdete po značené trase, okruh kolem vrcholu má cca 2 km a představuje příjemnou procházku, kterou zvládnete i s kočárkem (místy strmější, ale dá se to). Z vrcholu jsou nádherné výhledy do Bavorska a na Šumavu. Vedle hlavního vrcholu s dřevěným křížem je zde i několik dalších nižších vrcholků, které je možné po kamenech vyšplhat – toto už je s dětmi trochu adrenalin. Z naší zkušenosti to s pomocí zvládnou děti od cca 3-4 let a starší. Pod Velkým Javorem se nachází Velké Javorské jezero, které může být další výletní zastávkou. K jezeru doporučujeme popojet autem (5 min. jízdy). Procházka kolem jezera je 2 km dlouhá. Přímo u jezera je známá restaurace Arberseehaus s výhledem na jezero. V létě jsou na jezeru možné projížďky na šlapadlech.

 

CENTRUM NÁRODNÍHO PARKU FALKENSTEIN (40 min.)

Centrum se skládá ze tří částí – procházkou od jeskyně z doby kamenné přes areál zvířecích výběhů se dostanete až k domu divočiny. V jeskyni je možné objevovat kopii obrazů divokých koní a praturů ze slavné jeskyně Chauvet ve Francii, shlédnout krátký naučný film či studovat naučné tabule. V areálu zvířecích výběhů můžete sledovat rysy, vlky, koně převalské a pratury. Dům divočiny představuje naučné expozice divoké přírody, jedna místnost patří dětem a výuce pomocí her a zážitků. Všechny tři části centra jsou bezbariérové a s kočárkem dobře sjízdné, délka okruhu je 2,5 km, vstup je zdarma. 10 min. od centra je vlaková stanice “Ludwigsthal”, ze stanice “Železná Ruda – Alžbětín” můžete přestoupit na vlak Waldbahn a přesunout se do zmíněné stanice.

 

SILBERGWERK – STŘÍBRÝ DŮL (50 min.)

Silbergwerk je stříbrný důl, jehož historie sahá až do 12. století, r. 1962 byl uzavřen a dnes slouží k prohlídkám. Důl se nachází uprostřed hory a je potřeba k němu buď vyjít 500 m do kopce, nebo se svézt lanovkou, na které vám bez problémů vezmou i kočárek. V mezistanici, kde je vstup do dolu, je také restaurace s úžasnými panoramatickými výhledy a bar, který má letní středy otevřeno až dlouho do večera. S kočárkem zvládnete i celou prohlídku (až na jedny schody, které lehce vynesete). Prohlídky jsou vedeny pouze v němčině. Prohlídka trvá 45 minut a i když německy nerozumíte, za zážitek to určitě stojí. Nejdříve se musíte obléknout do speciálního hábitu a vzít helmu – a to i děti. A pak už jdete na prohlídku do nitra hory, kde vidíte šachty, vozíky, starou techniku a dýcháte léčivý vzduch. Zvládnou to i malé děti, které jsou tím vším většinou opravu fascinované. Prohlídky dolu probíhají během celého dne, doporučujeme nechodit na úplně poslední prohlídku kolem páté hodiny odpolední, protože minimální počet účastníků (z bezpečnostních důvodů) jsou 4 dospělé osoby, a když nebudou jiní zájemci, prohlídka se nemůže konat – proto lépe navštívit důl během dne, kdy je tam více návštěvníků a jistota konané prohlídky – sdílíme z vlastní zkušenosti. U dolní stanice lanovky je dětské hřiště s restaurací a v létě funguje i bobová dráha.  Do dolu doporučujeme vzít teplejší oblečení.

 

CHURPFALZPARK (50 min.)

Churpfalzpark je zábavní park o velikosti 10 ha ve městě Loifling, posazený do přírody. Celý zábavní park je pojat jako velká zahrada se spoustou odpočinkových míst a květin tvořených do květinových obrazců, součástí je i růžový sad s více než desetisícemi růžemi všech barev. Park je zaměřený hlavně na rodiny s menšími dětmi od cca 2-3 let a více, některé atrakce jsou přístupné dětem až od 6 let věku. Většina atrakcí je přizpůsobena malým dětem, součástí parku je odpočinková zóna – travnatá plocha se stromy a lehátky. Z atrakcí tam najdete horskou dráhu, mini volný pád, kolotoče, houpačky, vláčky, létajícího draka, malý a velký autodrom, vodní čluny, rafting, dětskou řeku a spoustu dalšího. Vstupné je jednorázové, následně jsou všechny atrakce zdarma.

 

WALDWIPFELWEG A ZÁŽITKOVÝ PARK V SANKT ENGLMAR (60 min.)

WaldWipfelWeg je stezka v korunách stromů v Maibrunnu u obce Sankt Englamar. Jde o bezbariérovou procházku (vhodné pro kočárek) mezi vrcholky stromů (místy až ve výšce 30 m), z které jsou úžasné výhledy. Stezka volně přechází v 2 km dlouhou přírodní zážitkovou cestu, kde jsou pro děti připraveny různé informační tabule a úkoly, které mají spojitost s životem v lese. Po cestě narazíte také na dětskou lezeckou stěnu. Součástí areálu je dále stezka optických klamů včetně jeskyně iluzí, kde je spousta zábavných a poučných aktivit pro malé i velké. Restaurace s terasou nabízí široký výběr bavorských specialit. V patře budovy restaurace je velké indoorové hřiště, kávičku s dezertem si můžete vzít tam. Hřiště je opravdu veliké a dětem se nebude chtít odcházet. Na úplném konci areálu je dům “vzhůru nohama”, který stojí celý na střeše a ve kterém je vše otočeno. Zažijete tam spoustu zábavy a pravděpodobně si odvezete spoustu jedinečných fotografií. Dům je jediné místo, kam se nedostanete s kočárkem, protože se do něj vchází přes turnikety. Zbytek areálu je pro kočárek vhodný. Pouhých 5 min. jízdy autem, ve vedlejším městě, se nachází Centrum zábavy a volného času v Sankt Englmar. Park je zaměřen na rodiny s dětmi a je v něm nespočet atrakcí. V parku je nejdelší horská dráha (s délkou 755 metrů a výškovým rozdílem 27 metrů) v Bavorském lese, na dráhu mohou děti od 4 let. Neméně zábavy přináší dvě moderní letní bobové dráhy, kam mohou děti již od 3 let věku (vozítka jsou prostorná – dítě se vejde před rodiče, který řídí). Od 8 let mohou děti na dráhy samy. Součástí parku je dále rozhledna, z které je možné se nechat spustit závěsem volným pádem nebo se sklouznout na 60 m dlouhé skluzavce. Dále je zde minigolfové hřiště. Vedle něj, ve stinném háji, se nachází unikátní dřevěné hřiště, kde hrajete s dřevěnými koulemi balanční hry, pouštíte je po připravených drahách, necháte vyvést výtahem a jiné. Především kluci a tatínkové ocení “stavební hřiště”, kde je možné ovládat bagry a jeřáb – toto už je zábava pro větší děti – ovládá se joystickem a je vyžadována velká citlivost. V parku je dále vodní hřiště s tobogánem, 2 000 m2 velké motorické hřiště pro děti i dospělé a dětská ZOO, kde mohou děti krmit kozy. V případě nepříznivého počasí je k dispozici vnitřní herna. V areálu jsou dvě restaurace. Vstup do parku je zdarma, zpoplatněné jsou jednotlivé jízdy či atrakce.

 

BAUMWIPFELPFAD A LESNÍ ZOO (1 h 10 min.)

Nejdelší stezka na světě v korunách stromů BAUMWIPFELPFAD se nachází v Bavorském lese, její délka je 1 300 m. Stezka je celá bezbariérová a je tak vhodná i pro kočárek. Stezka zprostředkovává procházku lesem nad zemí ve výšce 8 až 25 m. Lávka dlouhá 1300 m je zakončena 44 m vysokou vyhlídkovou věží, ze které se naskýtá fantastický a bezmála neomezený výhled: směrem k vrcholu Luzný na neosídlenou oblast lesní divočiny, druhým směrem na pečlivě upravenou kulturní krajinu Bavorského lesa, s Alpami na obzoru. Stezka v korunách stromů sestupuje zpět na zem u domu Hanse Eisenmanna, kde se nachází informační centrum a restaurace. Vedle stezky je lesní zoologická zahrada, kde mají zvířata velké přírodní výběhy, doporučujeme také navštívit. Vstup do lesní zoo je zdarma a je ze stejného parkoviště, z kterého vyrážíte na stezku korunami stromů.

 

BAYERNPARK (1 h 45 min)

Zábavní park nabízí více jak 80 atrakcí na ploše 40 ha. Park je celý zatravněný či zalesněný. Většina atrakcí je vhodných pro děti od cca 3-4 let věku (výšky 100 cm a více). Děti od 140 cm výšky pak mohou na všechny atrakce v areálu. Zábava je připravena i pro nejmenší (batolecí vesnice, prolézačky, velké pískoviště s vodními hrátky, skákací hrad, labutě na vodě, vláčky…). Na jezírku jezdí kolesový parník, v němž se také můžete nechat svézt. Bezkonkurenčně nejvíce adrenalinu zažijete na horské dráze “Der Freischütz” (za 2,3 sekund z 0 na 80 km/h, třikrát hlavou dolů, 40 sekund čistého adrenalinu na 483 metrech, vstup od 140 cm). Další vyhledávané atrakce jsou například divoká řeka, klasická horská dráha, rafting na divoké vodě či bobová dráha. V případě nepřízně počasí je k dispozici zábavní indoorová hala. V parku je i vycházkový okruh lemovaný výběhy se zvířaty. Samozřejmostí jsou rychlá občerstvení a restaurace. Při vstupu platíte jednorázové vstupné (děti do 100 cm výšky mají vstup zdarma), dospělí kolem 20 EUR, následný vstup na atrakce je zdarma.