VÝLETY (NEJEN S DĚTMI) V OKOLÍ PENSIONU – ŠUMAVA

(v závorkách je délka cesty autem z pensionu na cílové místo / parkoviště)

 

VÝŠLAP NA PAJREK (7 min.)

Pajrek je pozůstatek hradu u obce Stará Lhota nedaleko Nýrska. Byl postaven na severní části hory s názvem Hraničář. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Auto zaparkujte na parkovišti u Areálu pod sjezdovkou nebo o trochu dále u Lesního Divadla v Nýrsku. Dále pokračujte po zelené turistické značce ke zřícenině hradu, dále pak po vlastním značení k vyhlídce, kde jsou krásné výhledy do okolí. Zpět jděte stejnou cestou po zelené. Stoupání je strmější, výlet není vhodný pro kočárek.

 

PROCHÁZKA OKOLÍM NÝRSKÉ PŘEHRADY (7 min.)

Nádrž byla byla vybudována v roce 1969 zatopením Úhlavského údolí, dnes slouží jako zásobárna pitné vody pro Klatovy, Domažlicko a Plzeň (není tedy možno se tam koupat). Kolem západního břehu přehrady vede žlutá turistická stezka, která nabízí příjemnou procházku šumavskou krajinou s výhledy do okolí. Cesta kolem přehrady je zčásti asfaltová a zčásti prašná, pro menší děti doporučujeme vzít odstrkovadla či kola, aby vydržely déle 🙂 Přehradu nelze celou obejít, vracíte se stejnou cestou nazpět. Na jídlo se můžete stavit v Restauraci Zemanka, kolem které budete cestou zpět na pension projíždět.

 

SPORTOVÁNÍ V AREÁLU POD SJEZDOVKOU (7 min.)

V areálu je inline dráha (každý čtvrtek je tam možno jezdit i na odstrkovadlech a kolech), travnatá plocha, fotbalové hřiště, v zimě lyžařská sjezdovka a dětská lyžařská školička. V docházkové vzdálenosti od areálu je letní koupaliště Nýrsko a Restaurace Autokempu Nýrsko.

 

HRAD A ZÁMEK KLENOVÁ S GALERIÍ (15 min.)

Rozsáhlý areál nabízí kromě prohlídky zámku s expozicemi českého moderního umění a interiérů z 19. století, také překrásnou vyhlídku do okolí z teras zbudovaných na zřícenině bývalého hradu. V areálu je také externí expozice soch a plastik. V nejbližším okolí leží ucelený urbanistický komplex obytných a hospodářských budov – sýpka, vila, kaple sv. Felixe, statek. 

 

NÁVŠTĚVA MERCANDINOVÝCH SADŮ V KLATOVECH (20 min.)

Mercandinovy sady (Kolonáda) – ideální na odpočinkovější odpoledne, kdy chcete jen tak být, sedět v parku pod stromy, popíjet drink z úžasné kavárny Kolonáda…a běhat za dětmi, které se budou parkem bezpečně řítit na odstrkovadlech a kolech. Park se rozkládá na 11 ha a prošel významnou revitalizací, je tam krásná síť cest a cyklostezek, rybník, spousta laviček k posezení, dětská hřiště a lanové centrum v korunách stromů pro děti. Auto doporučujeme zaparkovat na parkovišti supermarketu Kaufland, co nejblíže hlavní silnici. Pak jen přejdete jeden přechod a jste v parku.

 

POZNÁVÁNÍ HISTORICKÉHO CENTRA KLATOV (20 min.)

Ve středu města se mísí moderní architektura s historickou, zastoupenou několika stavebními slohy od gotického přes renesanční a barokní až po empírový. Symbolem města je renesanční radnice s pozdně gotickou Černou věží. Na klatovském náměstí najdete významnou památku, která je zařazena do soupisu vědeckotechnických památek UNESCO – jezuitská barokní lékárna U bílého jednorožce, kde probíhají zajímavé komentované prohlídky. K dalším historickým památkám patří radnice, část městského opevnění, Bílá věž u gotického kostela Narození Panny Marie a klatovské katakomby s mumiemi (možné prohlídky) pod jezuitským kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce. Severně od středu města je umístěn židovský hřbitov a synagoga. Přímo v centru města doporučujeme zajít na jídlo do restaurace Žíznivej Kozel, Hotel Ennius či do Vlaštovka. Následně můžete zakončit sladkou tečkou v Café Jednorožec. A když budou mít děti památek dost :), můžete je vzít do indoroového hřiště Cirkus, které leží na okraji Klatov, vedle plaveckého bazénu.

 

ČERNÉ JEZERO (a ČERTOVO JEZERO) (20 min.)

Největší ledovcové jezero na Šumavě. Zvládnou ho i malé děti. Nejvhodnější cesta pro malé děti a kočárky je ze Špičáckého sedla. Tady zaparkujte auto na velkém parkovišti a vydejte se po žluté turistické značce. Dovede vás po zpevněné cestě až k jezeru. Trasa je dlouhá 3,5 km. Asi v polovině trasy je dřevěné posezení, kde můžete posvačit. Cesta je zpevněná, zvládnete ji i s kočárkem. Jelikož stoupání není náročné, doporučujeme vzít dětem s sebou odrážedlo, koloběžku nebo kolo. V období od poloviny června do poloviny září můžete také na výlet k jezeru využít Vláček Šumaváček, který jezdí z Železné Rudy k jezeru a zpět. 2,5 km od Černého jezera se nachází také Čertovo jezero. Pokud byste sem chtěli vyrazit s malými dětmi, rozhodně nedoporučujeme. Cesta na Čertovo jezero je náročná – strmé stoupání kamenitou pěšinou, kde zakopáváte přes kořeny stromů. Kočárkem nemáte šanci. Se staršími dětmi pravděpodobně zvládnete 8,5 km okruh přes obě jezera následovně: ze Špičáku se vydáte 2,5 km po žluté na Čertovo jezero, odtud vás bude čekat dobrodružná cesta po červené  doplněná strmým stoupáním a klesáním k Černému jezeru (2,5 km). Od Černého jezera po žluté už budete jen mírně klesat z kopečka na Špičácké sedlo (3,5 km). U jezer je obecně chladněji než v okolí pensionu, pro vás i děti doporučujeme vzít s sebou jednu vrstvu oblečení navíc.

 

ROZHLEDNA ŠPIČÁK a ČERTOVO JEZERO (20 min.)

Skvělá rozhledna, kde mysleli i na děti. Kromě krásných výhledů se děti mohou vyřádit na klouzačce či pískovišti. Na rozhlednu se dostanete pěšky nebo lanovkou (možno i s kočárkem, kolem či odrážedlem). Rozhledna je otevřena od poloviny června do poloviny září. Ze Špičáku doporučujeme výlet spojit ještě s návštěvou Čertova jezera, trasa je od rozhledny cca 1,5 km dlouhá a zvládnete ji i s kočárkem. Na obou místech je vždy o něco chladněji než v okolí pensionu, nezapomeňte mít s sebou vrstvu oblečení navíc.

 

VLAKEM Z NÝRSKA DO ŽELEZNÉ RUDY (DO BAVORSKA) (5 min. na nádraží)

Cesta vlakem je pro většinu dětí zážitkem už sama o sobě. Když k tomu přidáme pár zajímavých míst, kam je možné se po vystoupení na nádraží podívat, tip na celodenní výlet je na světě. Cesta vlakem z Nýrska do Železné Rudy (do zastávky Železná Ruda – Alžbětín) trvá 45 min. Po cestě budete projíždět nejdelším českým železničním tunelem, který měří 1 747 metrů. Tunel je hned za zastávkou Hojsova Stráž – Brčálník a vede skrz horu Špičák. Další železnorudská atrakce následuje na konečné vlaku. Polovina symetrické nádražní budovy patří České republice, polovina Německu. Státní hranice prochází jejím středem. Přímo na nádraží se pak nachází hned dva turistické cíle zaměřené (nejen) na děti. Prvním je Naturpark Welten, který je na německé straně nástupiště. Jedná se o 5 expozic na jednom místě – modelová železnice, nejvýše položená železnice, lyžařské muzeum, expozice zaměřená na Velký Javor a život netopýrů). Expozice jsou vhodné spíše pro starší děti. Druhý cíl je o cca 400 m dále – jedná se o Localbahnmuseum Bayerisch Eisenstein, muzeum místní železnice s 20 opravdovými historickými vozidly. Bohužel není možné vozidla osobně prozkoumat, raději na to upozorňujeme, aby nebyly děti zklamané. Ještě než se vydáte zpět do Nýrska, můžete popojet zpět do centra Železné Rudy, zastávka Železná Ruda centrum (případně pěšky je to cca půl hodina chůze), kde můžete navštívit Návštěvnické centrum Šumavy a Muzeum historických motocyklů. Hned vedle muzea je Hopsárna Bublina – malé indoorové hřiště s kavárnou (opravdu velmi jednoduché, nečekejte nic výjimečného, nabídka kavárny minimální, nicméně děti se tam vyřádí). V centru města se také nachází Café Charlotte, cukrárna, která funguje již od roku 1997 a byla několikrát vyhlášena nejlepší cukrárnou v ČR, její dortíky doporučujeme. Na jídlo doporučujeme Penzion & Restaurant U Zlomené Lyže, má venkovní terasu, z které vidíte na dětské hřiště.

 

 

HRAD VELHARTICE (30 min.)

Hrad Velhartice je považován za nejromantičtější šumavský hrad. Nachází se mezi městy Klatovy a Sušice na skalním ostrohu obtékaném říčkou Ostružnou. Areál je tvořen z gotických staveb Rajského paláce a obytně-obranné věže zvané Putna, vzájemně propojených světově unikátním kamenným mostem, renesančním zámkem, hradním pivovarem s interaktivními expozicemi a v předhradí se nachází skanzen lidové architektury. K Werichově chatě, která je nedaleko, vede od náměstí naučná stezka s krásnými výhledy na středověký hrad.

 

VODNÍ HRAD ŠVIHOV (30 min.)

Vodní hrad Švihov, jeden z nejmladších hradů na území naší země, je unikátním především svým důmyslným zařízením schopným v mžiku okolí zaplavit vodou (a to včetně vnitřního nádvoří hradu) a zase ji vypustit, aniž by hrad utrpěl újmu. Se svým opevňovacím vodním systémem patřil k nejlepším pevnostem své doby. Různé okruhy prohlídek Vás zavedou jak do vnitřních prostor hradu, tak do strážnice, kuchyně či sklepů. Projet se zde můžete také na pramici okolo vodního hradního příkopu. Přes léto si tu dávají dostaveníčko šermíři, konají se koncerty, výstavy výtvarných děl i divadelní představení. Pokud jste od nás přijeli směrem od Prahy, doporučujeme si tento výlet nechat jako záverečný na odjezdový den, neboť městem Švihov přímo projíždíte směrem na Prahu – 0 km zajížďka 🙂

 

AREÁL BOLFÁNEK (35 min.)

Dominantou Areálu Bolfánek je rozhledna Bolfánek na vrchu Žďár (583 m n.m.). Z této věže je možné přehlédnout široké okolí a kochat se zdejší malebnou krajinou. Věž je pozůstatkem kostela svatého Wolfganga. Areál Bolfánku se nachází přímo nad městečkem Chudenice, obklopuje ho udržovaný les s množstvím vycházkových tras, které Vás dovedou ke známému arboretu Americká zahrada, Kvapilovým jezírkům, hraběcímu Zámku Lázeň nebo barokní kapli sv. Anny. Americká zahrada je sbírkou cizokrajných – převážně severoamerických dřevin, nachází se tam například jeden ze tří nejvyšších stromů Douglaska v Evropě. V arboretu je veliké množství stromů, je možné se mezi procházet a díky naučným cedulím je i poznávat. Dobře najíst se můžete v přilehlém výletním hostinci, Hostinci na Poustevně, kde se čepuje speciální pivo Poustevník z chudenického minipivovaru. Před hostincem je v letních měsících rozlehlé venkovní posezení. Děti mohou volně běhat v přilehlém areálu, prohlédnout si rusalčino jezírko či chýši ježibaby v koruně stromu. Areál je vhodný pro kočárek. V sezoně se konají v areálu různé kulturní akce – více info na fb stránkách “Areál Bolfánek”.

 

HRAD RABÍ (45 min.)

Hrad Rabí je největší hradní zříceninou v České republice a stojí na skalnatém vrchu nedaleko řeky Otavy. Hrad se také pyšní jedním z nejvyspělejších obranných systémů své doby v Evropě. Díky své kráse a ojedinělosti je Rabí zapsáno na seznamu národních kulturních památek. Stejnojmenná vesnice na úpatí Rabí doslova žije turistickým ruchem a nabízí nejen odpočinek v několika restauracích a cukrárně, obchůdky se suvenýry, ale i další historické zajímavosti jako židovský hřbitov nebo typická stavení selského baroka na návsi. V letním období můžete navíc na hradním nádvoří zhlédnout divadelní představení, poslechnout si koncert nebo se sami zúčastnit sportovní soutěže. Dobrá dostupnost vlakem a autobusem i hlídané parkoviště v obci jsou dalšími klady, díky kterým je návštěva Rabí a jeho okolí podnětným zážitkem opravdu pro každého. 

 

HORŠOVSKÝ TÝN (45 min.)

Hrad a zámek Horšovský Týn je nazýván Českým Krumlovem západu. Zámek je obklopen parkem od rozloze 40 ha. Vybrat si můžete z různých návštěvnických okruhů (hrad, zámek, purkrabství, kuchyně, výstava exponátů japonské hraběnky). Zámek věnuje zvýšenou pozornost dětským návštěvníkům. Během hlavní sezóny pro ně pořádá výstavy kostýmů, rekvizit a dalších věcí spjatých s filmovými pohádkami. Nedaleko zámku se nachází starobylý kostel Všech svatých (v obci Horšov) a kostel sv. Anny na Vršíčku za Horšovským Týnem.

 

HRAD KAŠPERK a ROZHLEDNA SEDLO V ALBRECHTICÍCH (60 min.)

Nenáročný výlet na hrad, který zvládnete i s kočárkem. Trasa od parkoviště je cca 1,5 km dlouhá. Využít můžete i dětské komentované prohlídky. Při zpáteční cestě doporučujeme stavit se na rozhledně Sedlo v Albrechticích, která vám umožní krásné výhledy na hrad Kašperk a díky skalnatému okolí dětem dopřeje spoustu dobrodružství. 

 

VLČÍ VÝBĚH SRNÍ, MRAVENČÍ STEZKA SRNÍ a INFOCENTRUM SRNÍ (60 min.)

Už jste se procházeli ve vlčím výběhu? Po zdolání strmějšího kopečku (vhodné i pro kočárek či maličké děti – je možno volit z delší a strmější cesty nebo z kratší a pozvolnější) budete mít za odměnu jedinečnou šanci mít vlky na dohled, protože dřevěná lávka prochází přímo vlčím výběhem. Nezapomeňte si s sebou dalekohled, někdy bývají vlci schovaní. U placeného parkoviště je návštěvnické centrum, kde je expozice na téma vlci a nechybí ani venkovní hřiště pro děti. Jelikož Vlčí výběh není výlet na celý den, doporučujeme ho spojit s Mravenčí stezkou. Nenáročná procházka lesem, doplněná o interaktivní prvky a úkoly pro děti. Infocentrum Srní, které má v patře dětský koutek, možnost malování či shlédnutí krátkého filmu o Šumavě, také doporučujeme navštívit. Výlet můžete zakončit v Restauraci U Všech Kukaček na Modravě, která má prostorný dětský koutek, letní terasu a zahrádka s obsluhou hned vedle Filipohuťského potoka.

 

JELENÍ A RYSÍ VÝBĚH KVILDA a INFOCENTRUM KVILDA (1 h 15 min.)

Nenáročnou trasou uvidíte z vyhlídkových plošin jeleny a rysy. Výběhy jsou možné procházet během komentované prohlídky – aktuální termíny a časy prohlídek nutné sledovat na webu areálu. V době uzavření jeleního výběhu (tj. když neprobíhá prohlídka) je možné využít pozorovací věž, která se nachází u spodní branky jeleního výběhu. Celý okruh je přístupný pro návštěvníky s pohybovým omezením a je tak dobře přístupný i s kočárkem. Doporučujeme zavítat i do návštěvnického centra, kde je interaktivní výstava zaměřená na jeleny. U centra je pro děti připraveno venkovní hřiště. Dále je pak možné se přesunout do infocentra na Kvildě, které patří k těm nejhezčím na Šumavě. Je zaměřené na zvířecí říši a na malé návštěvníky tu rozhodně mysleli! Exponáty vypadají jako opravdická zvířata, nechybí interaktivní prvky a v horní části můžete shlédnout i krátký film. Vstup zdarma.

 

SOVÍ VOLIÉRY BOROVÁ LADA a CHALUPSKÁ SLAŤ SVINNÁ LADA (1 h 25 min.)

Nenáročný tip na výlet za zvířátky pro nejmenší. Projdete se soví voliérou a uvidíte zblízka několik druhů sov. Před voliérami je dětské hřiště. Výlet za sovami je na chvilku, proto doporučujeme spojit ještě s Chalupskou slatí – největším rašelinovým jezírkem v ČR. Trasa je nenáročná, vede po dřevěném chodníku, je cca 500 m dlouhá, zvládnete ji i s kočárkem. Před cestou ke slati je velké dětské hřiště s interaktivními prvky.