VÝLETY (NEJEN S DĚTMI) V OKOLÍ PENSIONU – ŠUMAVA
(v závorkách je délka cesty autem z pensionu na cílové místo / parkoviště)
VÝŠLAP NA PAJREK (7 min.)
Pajrek je pozůstatek hradu u obce Stará Lhota nedaleko Nýrska. Byl postaven na severní části hory s názvem Hraničář. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Auto zaparkujte na parkovišti u Areálu pod sjezdovkou nebo o trochu dále u Lesního Divadla v Nýrsku. Dále pokračujte po zelené turistické značce ke zřícenině hradu, dále pak po vlastním značení k vyhlídce, kde jsou krásné výhledy do okolí. Zpět jděte stejnou cestou po zelené. Stoupání je strmější, výlet není vhodný pro kočárek.
PROCHÁZKA OKOLÍM NÝRSKÉ PŘEHRADY (7 min.)
Nádrž byla byla vybudována v roce 1969 zatopením Úhlavského údolí, dnes slouží jako zásobárna pitné vody pro Klatovy, Domažlicko a Plzeň (není tedy možno se tam koupat). Kolem západního břehu přehrady vede žlutá turistická stezka, která nabízí příjemnou procházku šumavskou krajinou s výhledy do okolí. Cesta kolem přehrady je zčásti asfaltová a zčásti prašná, pro menší děti doporučujeme vzít odstrkovadla či kola, aby vydržely déle. Přehradu nelze celou obejít, vracíte se stejnou cestou nazpět. Na jídlo se můžete stavit v Restauraci Zemanka, kolem které budete cestou zpět na pension projíždět.
SPORTOVÁNÍ V AREÁLU POD SJEZDOVKOU (7 min.)
V areálu je inline dráha (každý čtvrtek je tam možno jezdit i na odstrkovadlech a kolech), travnatá plocha, fotbalové hřiště, v zimě lyžařská sjezdovka a dětská lyžařská školička. V docházkové vzdálenosti od areálu je letní koupaliště Nýrsko a Restaurace Autokempu Nýrsko.
HRAD A ZÁMEK KLENOVÁ S GALERIÍ (15 min.)
Rozsáhlý areál nabízí kromě prohlídky zámku s expozicemi českého moderního umění a interiérů z 19. století, také překrásnou vyhlídku do okolí z teras zbudovaných na zřícenině bývalého hradu. V areálu je také externí expozice soch a plastik. V nejbližším okolí leží ucelený urbanistický komplex obytných a hospodářských budov – sýpka, vila, kaple sv. Felixe, statek.
NÁVŠTĚVA MERCANDINOVÝCH SADŮ V KLATOVECH (20 min.)
Mercandinovy sady (Kolonáda) – ideální na odpočinkovější odpoledne, kdy chcete jen tak být, sedět v parku pod stromy, popíjet drink z úžasné kavárny Kolonáda…a běhat za dětmi, které se budou parkem bezpečně řítit na odstrkovadlech a kolech. Park se rozkládá na 11 ha a prošel významnou revitalizací, je tam krásná síť cest a cyklostezek, rybník, spousta laviček k posezení, dětská hřiště a lanové centrum v korunách stromů pro děti. Auto doporučujeme zaparkovat na parkovišti supermarketu Kaufland, co nejblíže hlavní silnici. Pak jen přejdete jeden přechod a jste v parku.
POZNÁVÁNÍ HISTORICKÉHO CENTRA KLATOV (20 min.)
Ve středu města se mísí moderní architektura s historickou, zastoupenou několika stavebními slohy od gotického přes renesanční a barokní až po empírový. Symbolem města je renesanční radnice s pozdně gotickou Černou věží. Na klatovském náměstí najdete významnou památku, která je zařazena do soupisu vědeckotechnických památek UNESCO – jezuitská barokní lékárna U bílého jednorožce, kde probíhají zajímavé komentované prohlídky. K dalším historickým památkám patří radnice, část městského opevnění, Bílá věž u gotického kostela Narození Panny Marie a klatovské katakomby s mumiemi (možné prohlídky) pod jezuitským kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce. Severně od středu města je umístěn židovský hřbitov a synagoga. Přímo v centru města doporučujeme zajít na jídlo do restaurace Žíznivej Kozel či do Bistra Vlaštovka. Následně můžete zakončit sladkou tečkou v Café Jednorožec či v Café pod Černou věží. A když budou mít děti památek dost :), můžete je vzít do indoorového hřiště Cirkus, které leží na okraji Klatov, vedle plaveckého bazénu.
ČERNÉ JEZERO (a ČERTOVO JEZERO) (20 min.)
Největší ledovcové jezero na Šumavě. Zvládnou ho i malé děti. Nejvhodnější cesta pro malé děti a kočárky je ze Špičáckého sedla. Tady zaparkujte auto na velkém parkovišti vedle hotelu Karl (Parkoviště Špičácké sedlo) a vydejte se po žluté turistické značce. Dovede vás po zpevněné cestě až k jezeru. Trasa je dlouhá 3,5 km. Asi v polovině trasy je dřevěné posezení, kde můžete posvačit. Cesta je zpevněná, zvládnete ji i s kočárkem. Jelikož stoupání není náročné, doporučujeme vzít dětem s sebou odrážedlo, koloběžku nebo kolo. V období od poloviny června do poloviny září můžete také na výlet k jezeru využít Vláček Šumaváček, který jezdí z Železné Rudy k jezeru a zpět. 2,5 km od Černého jezera se nachází také Čertovo jezero. Pokud byste sem chtěli vyrazit s malými dětmi, rozhodně nedoporučujeme. Cesta na Čertovo jezero je náročná – strmé stoupání kamenitou pěšinou, kde zakopáváte přes kořeny stromů. Kočárkem nemáte šanci. Se staršími dětmi pravděpodobně zvládnete 8,5 km okruh přes obě jezera následovně: ze Špičáku se vydáte 2,5 km po žluté na Čertovo jezero, odtud vás bude čekat dobrodružná cesta po červené doplněná strmým stoupáním a klesáním k Černému jezeru (2,5 km). Od Černého jezera po žluté už budete jen mírně klesat z kopečka na Špičácké sedlo (3,5 km). U jezer je obecně chladněji než v okolí pensionu, pro vás i děti doporučujeme vzít s sebou jednu vrstvu oblečení navíc.
ROZHLEDNA ŠPIČÁK a ČERTOVO JEZERO (20 min.)
Rozhledna, kde mysleli i na děti. Kromě krásných výhledů se děti mohou vyřádit na skluzavce či pískovišti. Na rozhlednu se dostanete pěšky (což je s malými dětmi při výšce Špičáku 1 202 m.n.m. poměrně náročné) nebo lanovkou. Z naší zkušenosti, v případě, že budete cestovat s dětmi, doporučujeme cestu nahoru lanovkou (možno i s kočárkem, kolem či odrážedlem) a dolů pak seběhnout Špičák po svých. Rozhledna je otevřena od poloviny června do poloviny září. Ze Špičáku doporučujeme výlet spojit ještě s návštěvou Čertova jezera, odbočku na něj budete míjet, až půjdete pěšky cestou dolů. Trasa je od rozhledny cca 1,5 km dlouhá a zvládnete ji i s kočárkem. Na obou místech je vždy o něco chladněji než v okolí pensionu, nezapomeňte mít s sebou vrstvu oblečení navíc.
VLAKEM Z NÝRSKA DO ŽELEZNÉ RUDY / DO BAVORSKA (5 min. na nádraží)
Cesta vlakem je pro většinu dětí zážitkem už sama o sobě. Když k tomu přidáme pár zajímavých míst, kam je možné se po vystoupení na nádraží podívat, tip na celodenní výlet je na světě. Cesta vlakem z Nýrska do Železné Rudy trvá cca 35 min. Po cestě budete projíždět nejdelším českým železničním tunelem, který měří 1 747 metrů. Tunel je hned za zastávkou Hojsova Stráž – Brčálník a vede skrz horu Špičák. Je více možností, kde můžete vystoupit, podle toho se bude odvíjet Váš program. Můžete vystoupit na zastávce „Špičák“, která je přímo u úpatí hory Špičák. Pěšky dojdete ke spodní stanici lanovky a dále můžete pokračovat třeba tak, jak Vám doporučujeme v popisu výletu Rozhledna Špičák a Čertovo jezero. Pokud pojedete vlakem o trochu dál, můžete vystoupit na stanici „Železná Ruda centrum“, kde můžete navštívit Návštěvnické centrum Šumavy a Muzeum historických motocyklů. V centru města se také nachází Café Charlotte, cukrárna, která funguje již od roku 1997 a byla několikrát vyhlášena nejlepší cukrárnou v ČR, nabízí klasické šlehačkové dorty, zmrzlinové poháry či palačinky (které bohatě zastoupí hlavní jídlo:)). U stropu cukrárny je malá modelová železnice a v pravidelných intervalech tam projíždí vláček. Další železnorudská atrakce následuje na konečné vlaku „Železná Ruda – Alžbětín“. Polovina symetrické nádražní budovy patří České republice, polovina Německu. Státní hranice prochází jejím středem. Přímo na nádraží se pak nachází hned dva turistické cíle – Naturpark Welten (5 expozic na jednom místě – modelová železnice, nejvýše položená železnice, lyžařské muzeum, expozice zaměřená na Velký Javor a život netopýrů – vše spíše pro dospělé a starší děti) a Localbahnmuseum Bayerisch Eisenstein (muzeum místní železnice s 20 opravdovými historickými vozidly).
VÝŠLAP NA OSTRÝ (30 min.)
Vrcholy Malý Ostrý – Kleiner Osser (1 266 m.n.m.) a Velký Ostrý – Grosser Osser (1 293 m.n.m.) se nacházejí na hranici České republiky s Německem a tvoří dominantu Královského hvozdu. Pro svou siluetu je vrchol nazýván jako „Prsa Matky Boží“. Vrcholy jsou dobře viditelné také ze zahrady penzionu (při pohledu na horizont se nacházejí úplně vlevo). Z vrcholu Ostrého je nádherný výhled na obě strany hranice do okolní krajiny, např. na Jezerní Horu, Špičák, Pancíř, Prenet a údolí Úhlavy a Klatovy. Výšlap je vhodný pro děti od cca 4-5 let (záleží také, jak jsou Vaše děti zvyklé chodit:)), s malými dětmi můžete výlet zvládnout s nosítkem, kočárek je nevhodný. Cesta je strmější, pod vrcholem Velkého Ostrého je třeba trochu lezeckých schopností, o to víc však výšlap děti baví. Je více možností, odkud se můžete na vrchol vydat. Protože cesta z české strany (přes Stateček z obce Hamry po 6,5 km dlouhé trase) je náročnější délkou i převýšením, s dětmi preferujeme snadnější alternativu z bavorské strany od lesního parkoviště Sattel (do navigace zadejte Wanderparkplatz Osser „Sattel“). Odtud se pak pěšky vydejte na vrchol. Pro výstup na Velký Ostrý zvolte červenobílou značku L1/3, po níž se dostanete po 2,3 km na vrchol. Po téže značce je možno s odbočením na Malý Ostrý pohodlně zvládnout nejen oba vrcholy, ale také si vychutnat zážitek z impozantní Osserwiese, což je horská louka Malého Ostrého. Jsou z ní krásné výhledy do okolí a v létě je plná borůvčí. Trasa se tím prodlouží o pouhých 600 m, určitě za to stojí. Těsně pod vrcholem Velkého Ostrého se nachází horská turistická chata s restaurací (jedná se o německou stranu a německou nabídku jídel, doporučujeme mít s sebou eura v hotovosti).
HRAD VELHARTICE (30 min.)
Hrad Velhartice je považován za nejromantičtější šumavský hrad. Nachází se mezi městy Klatovy a Sušice na skalním ostrohu obtékaném říčkou Ostružnou. Areál je tvořen z gotických staveb Rajského paláce a obytně-obranné věže zvané Putna, vzájemně propojených světově unikátním kamenným mostem, renesančním zámkem, hradním pivovarem s interaktivními expozicemi, v předhradí se nachází skanzen lidové architektury. Na dolním nádvoří hradu se nachází hradní restaurace U hradního sládka. Ač většinou hradní restaurace nejsou valné kvality, tady se jedná o výjimku. Návštěvu této restaurace velmi doporučujeme. K Werichově chatě, která je nedaleko, vede od náměstí naučná stezka s krásnými výhledy na středověký hrad.
VODNÍ HRAD ŠVIHOV (30 min.)
Vodní hrad Švihov, jeden z nejmladších hradů na území naší země, je unikátním především svým důmyslným zařízením schopným v mžiku okolí zaplavit vodou (a to včetně vnitřního nádvoří hradu) a zase ji vypustit, aniž by hrad utrpěl újmu. Se svým opevňovacím vodním systémem patřil k nejlepším pevnostem své doby. Různé okruhy prohlídek Vás zavedou jak do vnitřních prostor hradu, tak do strážnice, kuchyně či sklepů. Projet se zde můžete také na pramici okolo vodního hradního příkopu. Přes léto si tu dávají dostaveníčko šermíři, konají se koncerty, výstavy výtvarných děl i divadelní představení. Pokud jste od nás přijeli směrem od Prahy, doporučujeme si tento výlet nechat jako záverečný na odjezdový den, neboť městem Švihov přímo projíždíte směrem na Prahu – 0 km zajížďka.
AREÁL BOLFÁNEK (35 min.)
Dominantou Areálu Bolfánek je rozhledna Bolfánek na vrchu Žďár (583 m n.m.). Z této věže je možné přehlédnout široké okolí a kochat se zdejší malebnou krajinou. Věž je pozůstatkem kostela svatého Wolfganga. Areál Bolfánku se nachází přímo nad městečkem Chudenice, obklopuje ho udržovaný les s množstvím vycházkových tras, které Vás dovedou ke známému arboretu Americká zahrada, Kvapilovým jezírkům, hraběcímu Zámku Lázeň nebo barokní kapli sv. Anny. Americká zahrada je sbírkou cizokrajných – převážně severoamerických dřevin, nachází se tam například jeden ze tří nejvyšších stromů Douglaska v Evropě. V arboretu je veliké množství stromů, je možné se mezi procházet a díky naučným cedulím je i poznávat. Dobře najíst se můžete v přilehlém výletním hostinci, Hostinci na Poustevně, kde se čepuje speciální pivo Poustevník z chudenického minipivovaru. Před hostincem je v letních měsících rozlehlé venkovní posezení. Děti mohou volně běhat v přilehlém areálu, prohlédnout si rusalčino jezírko či chýši ježibaby v koruně stromu. Areál je vhodný pro kočárek. V sezoně se konají v areálu různé kulturní akce – více info na fb stránkách “Areál Bolfánek”. Náš oblíbený směr objevování tohoto areálu je takový, že začínáme Americkou zahradou, kterou celou projdeme, a následně se vydáme na krátký výšlap (zvládnete i s kočárkem postranní mírnější cestou) na vrch Žďár, kde je zmíněná rozhledna a Hostinec.
HRAD RABÍ (45 min.)
Hrad Rabí je největší hradní zříceninou v České republice a stojí na skalnatém vrchu nedaleko řeky Otavy. Hrad se také pyšní jedním z nejvyspělejších obranných systémů své doby v Evropě. Díky své kráse a ojedinělosti je Rabí zapsáno na seznamu národních kulturních památek. Stejnojmenná vesnice na úpatí Rabí doslova žije turistickým ruchem a nabízí nejen odpočinek v několika restauracích a cukrárně, obchůdky se suvenýry, ale i další historické zajímavosti jako židovský hřbitov nebo typická stavení selského baroka na návsi. Dobrá dostupnost vlakem a autobusem i hlídané parkoviště v obci jsou dalšími klady, díky kterým je návštěva Rabí a jeho okolí podnětným zážitkem opravdu pro každého. Výlet na Rabí můžete spojit i s výletem na rozhlednu Svatobor, která se nachází cca 20 min. od Rabí směrem zpět na Nýrsko.
HORŠOVSKÝ TÝN (45 min.)
Hrad a zámek Horšovský Týn je nazýván Českým Krumlovem západu. Zámek je obklopen parkem od rozloze 40 ha. Vybrat si můžete z různých návštěvnických okruhů (hrad, zámek, purkrabství, kuchyně, výstava exponátů japonské hraběnky). Zámek věnuje zvýšenou pozornost dětským návštěvníkům. Během hlavní sezóny pro ně pořádá výstavy kostýmů, rekvizit a dalších věcí spjatých s filmovými pohádkami. Nedaleko zámku se nachází starobylý kostel Všech svatých (v obci Horšov) a kostel sv. Anny na Vršíčku za Horšovským Týnem.
HRAD KAŠPERK, KAŠPERSKÉ HORY A ROZHLEDNA NA SEDLE U ALBRECHTIC / NAUČNÁ STEZKA ZLATOKOPŮ (50 min.)
Hrad Kašperk je nejvýše položeným (886 m n. m.) královským hradem v Čechách, byl vystavěný z rozkazu českého krále Karla IV. Trasa od parkoviště k hradu je cca 1,5 km dlouhá. Jedná se o velmi příjemnou procházku, převážně lesem, kterou zvládnete i s kočárkem. Využít můžete i dětskou komentovanou prohlídku. Na nádvoří je malé občerstvení. Vlastníkem a provozovatelem hradu je Město Kašperské Hory, vzdálené 3 km od hradu. Návštěvu tohoto města také vřele doporučujeme. Kašperské Hory mají malebné náměstí se středověkými domy, dominantou jsou kostel sv. Markéty a barokní radnice. Navštívit můžete Muzeum historických motocyklů, kde se nachází světové unikáty, či Expozici české hračky. Ve městě je také množství obchůdků se suvenýry, kaváren a restaurací. Při zpáteční cestě doporučujeme stavit se na rozhledně Sedlo v Albrechticích, která vám umožní krásné výhledy na hrad Kašperk a díky skalnatému okolí dětem dopřeje spoustu dobrodružství. V oblasti můžete zavítat i na 7,5 km dlouhou naučnou stezku zlatokopů, která začíná v Kašperských horách na náměstí. Jedná se o příjemnou procházku v přírodě, stezka míjí pozůstatky důlní činnosti jako jsou šachty a štoly, jsou zde informační tabule, které seznamují s tím, jak se drahý kov dobýval.
VLČÍ VÝBĚH SRNÍ, INFOCENTRUM SRNÍ A MODRAVA (50 min.)
Už jste se procházeli ve vlčím výběhu? Po zdolání strmějšího kopečku (vhodné i pro kočárek či menší děti – je možno volit z delší a strmější cesty nebo z kratší a pozvolnější) budete mít za odměnu jedinečnou šanci mít vlky na dohled, protože dřevěná lávka prochází přímo vlčím výběhem. Doporučujeme si s sebou vzít dalekohled, někdy bývají vlci schovaní. U placeného parkoviště je návštěvnické centrum, kde je expozice na téma vlci a nechybí ani venkovní hřiště pro děti. V blízkosti se nachází Infocentrum Srní, které má v patře dětský koutek, možnost malování či shlédnutí krátkého filmu o Šumavě. Výlet můžete zakončit v Restauraci U Všech Kukaček na Modravě, která má prostorný dětský koutek, letní terasu a zahrádka s obsluhou hned vedle Filipohuťského potoka. Modrava je součástí centrální Šumavy a je jednou jejích nejvytíženějších oblastí. Obec leží na soutoku tří šumavských potoků – Modravského, Filipohuťského a Roklanského a je proslavená romány Karla Klostermanna.
NAUČNÁ STEZKA POVYDŘÍ (50 min.)
Naučná stezka, která byla vyhlášena přírodní rezervací, vede údolím řeky Vydry. Po celou dobu procházky jdete podél řeky plné obřích balvanů, díky kterým vznikají v řece peřeje a malé vodopády. Jedná se o příjemnou procházku za doprovodu šumící divoké vody vedle vás, skutečně krásná podívaná, kterou vřele doporučujeme. Cesta je sjízdná i s kočárkem. Auto zaparkujte na placeném parkovišti Antýgl a dále se u mostu na Antýglu vydejte na rozcestí po červené po proudu řeky. Jako cíl a místo k občerstvení a odpočinku můžete využít Turnerovu chatu (3,5 km), kde v létě funguje restaurace a obchůdek se suvenýry. Když budete mít štěstí, u výběhu u restaurace uvidíte vydru. Zpět se můžete vydat stejnou cestou. Pokud chcete trasu projít jako okruh, pokračujte dále až na Čeňkovu pilu (z Turnerovy chaty další 4 km) a dále pak zpět na Antýgl.
NÁVŠTĚVNICKÉ CENTRUM KVILDA – JELENÍ A RYSÍ VÝBĚH a INFOCENTRUM KVILDA (1 h 15 min.)
Nenáročnou trasou uvidíte z vyhlídkových plošin jeleny a rysy. Výběhy jsou možné procházet během komentované prohlídky – aktuální termíny a časy prohlídek je nutné sledovat na webu areálu. V době uzavření jeleního výběhu (tj. když neprobíhá prohlídka) je možné využít pozorovací věž, která se nachází u spodní branky jeleního výběhu. Celý okruh je přístupný pro návštěvníky s pohybovým omezením a je tak dobře přístupný i s kočárkem. Doporučujeme zavítat i do návštěvnického centra, kde je interaktivní výstava zaměřená na jeleny. U centra je pro děti připraveno venkovní hřiště. Dále je pak možné se přesunout do infocentra na Kvildě, které patří k těm nejhezčím na Šumavě. Je zaměřené na zvířecí říši a na malé návštěvníky tu rozhodně mysleli. Exponáty vypadají jako opravdická zvířata, nechybí interaktivní prvky a v horní části můžete shlédnout i krátký film. Vstup zdarma.
SOVÍ VOLIÉRY BOROVÁ LADA a CHALUPSKÁ SLAŤ SVINNÁ LADA (1 h 25 min.)
Nenáročný tip na výlet za zvířátky pro nejmenší. Projdete se soví voliérou a uvidíte zblízka několik druhů sov. Sovy jsou umístěny ve voliérách, ke kterým se dostanete po dřevěných lávkách. Před voliérami je dětské hřiště. Výlet za sovami je na chvilku, proto doporučujeme spojit ještě s Chalupskou slatí – největším rašelinovým jezírkem v ČR. Trasa je nenáročná, vede po dřevěném chodníku, je cca 500 m dlouhá, zvládnete ji i s kočárkem. Před cestou ke slati je velké dětské hřiště s interaktivními prvky.